کپسول گاز کولر R134

کپسول گاز کولر R134 چه ویژگی هایی دارد؟

کپسول گاز کولر R134  از پر کاربرد ترین و معروف ترین گازهایی مبرد است که در اغلب سیستم های برودتی از آن استفاده می شود. یکی از بیش ترین کاربری های این گاز فریونی، در کولر خودرو و کولر های گازی است؛ به همین خاطر بسیاری از خودروسازان به خرید گاز r134   می پردازند. البته که این گاز پرکاربرد در سیستم های رطوبت گیر و تهویه نیز استفاده می شود. در ادامه این مقاله از سایت تهران فریون همراه ما باشید، تا در مورد این گاز اطلاعات بیش تری را به شما ارائه دهیم.

کپسول گاز کولر R134 چه ویژگی هایی دارد؟

کپسول گاز کولر R134 چه ویژگی هایی دارد؟

معرفی گاز R134

موسسه تترافلورواتان بر اساس استانداردهایی نام این گاز را r134   نام گذاری کرده است. این نوع گاز مبرد یکی از زیرمجموعه های گازهای هیدروفلوروکربن است و فرمول آن نیز CF3CH2  می باشد. کپسول گاز R134 غیر اشتعال است و هیچ رنگ و بویی ندارد. این گاز در واقع جایگزینی برای کپسول گاز کولر R22  است که خاصیت آن به این گاز شباهت بسیار زیادی دارد. شما می توانید برای آشنایی با انواع گاز مبرد به مقاله انواع گاز مبرد مراجعه کنید‌.

گاز آر ۱۳۴ نه تنها برای سیستم های برودتی استفاده می شود، بلکه در برخی از سیستم های نبرید تراکم نیز کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع گاز در مواردی هم چون داروسازی، پاکسازی گاز صنعت پلاستیک و… کاربردهای فراوانی دارد. این گاز حتی در برخی از سیستم های خنک کننده و تهویه کامپیوتر نیز به کار می رود‌.

در واقع می توان گفت تاریخچه این گاز تقریبا با سال ۱۹۹۰ میلادی مربوط می شود؛ در آن زمان ها بیش تر از گاز مبرد R12   تا مدت زمان بسیار زیادی، مورد استفاده قرار می گرفت. اما دانشمندان و محققان پس از مدتی متوجه شدند که این گاز برای محیط زیست بسیار ضرر داشته و موجب تخریب لایه اوزون نیز می شود‌. همچنین گاز r12   باعث باریدن باران های اسیدی هم می شد. پس از این گاز، کپسول گاز R22  روی کار آمد اما به دلیل این که آن گاز نیز برای محیط زیست ضرر داشت، در حال حاضر از کپسول گاز کولر R134  در سیستم ها برودتی استفاده می شود.

گاز R134  دارای خواص ترمودینامیکی بسیار نزدیک به آر ۱۲ است‌ و روی محیط زیست تاثیرات مخرب بسیار کمی دارد. اما در حال حاضر محققان در تلاش هستند که گازهای فریونی را کشف کنند که برای محیط زیست هیچ ضرری نداشته باشد.

 

کپسول گاز کولر 134

کپسول گاز کولر 134 چه کاربردی دارد؟

کپسول گاز کولر 134 f به دلیل این که خاصیت های کاملا شبیه به R12  دارد، می تواند با تغییرات بسیار جرئی جایگزین بسیار مناسبی باشد. این گاز می تواند جایگزین گاز R401 A   نیز شود.

مهم ترین و در واقع بیش ترین کاربرد این گاز در کولر ماشین ها است. به همین خاطر است که معمولا این گاز را با نام کپسول گاز کولر ماشین نیز می شناسند. دیگر استفاده این گاز عبارتند از:

  • چیلرها
  • سیستم های رطوبت گیر
  • سیکل های برودتی
  • یخچال های خانگی
  • یخچال فروشگاهی
  • کولر گازی اسپلیت

چه روغنی با این گاز سازگاری دارد؟

تمامی روغن های کمپرسور با گاز r134   کاملا سازگار هستند. شایان به ذکر است که این گاز برخلاف گازهای آر ۲۲ به هیچ وجه با روغن های معدنی، سازگاری ندارد؛ به همین خاطر برای جایگزینی این گاز بایستی حتما روغن عوض شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *