تهویه مطبوع چیست

تهویه مطبوع چیست؟

تهویه مطبوع چند سالی است که راه به خانه‌ها پیدا کرده است. داشتن اطلاعات د رمورد اینکه تهویه مطبوع چیست؟ امری ضروری است. سیستم‌های تهویه مطبوع با انجام عملیاتی روی هوا، شرایط هوایی را ایده ال می‌کنند تا از نظر بهداشتی و دمایی، هوای خوبی در محیط ایجاد شود. در هوای تهویه نشده معمولاً آلودگی‌های فراوانی وجود دارد.

تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع برای برطرف سازی این مشکلات، به وجود آمده است. در سیستم تهویه مطبوع، یک سیستم هواساز در بخش موتورخانه، هوای آلوده محیط را دریافت می‌کند و تا رسیدن به شرایط مطلوب، آن را تهویه می‌کند و سپس به فضای مورد نظر ارسال می‌کند. در این صورت، دیگر هوای آلوده تنفس نمی‌شود. از طرفی دمای هوا نیز ایده آل می‌گردد.

آلودگی‌هایی که تشکیل شده از گرد و غبار و ذرات آلاینده هوایی است. این آلودگی‌ها به خانه‌ها راه می‌یابند و بی آن که فرد متوجه شود، وارد بدن افراد می‌شود.

عملکرد تهویه مطبوع چگونه است؟

تهویه مطبوع بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، محیطی ایده آل را برای انسان فراهم می‌کند. بستگی به محیط می‌توانید دستگاه‌های تهویه مطبوع را تنظیم کنید. اگر محیط مرطوب باشد می‌توانید رطوبت را به وسیله خشک کردن محیط از بین ببرید و یا اگر محیط خشک باشد، می‌توانید تا حد استاندارد، رطوبت به محیط دهید. تصفیه هوا و از بین بردن آلودگی‌ها، بخش دیگر عملکرد دستگاه‌های تهویه مطبوع است.

زمانی که از دستگاه‌های تهویه مطبوع استفاده می‌کنید، احساس می‌کنید، هوای سبک را به ریه‌هایتان فرستاده‌اید. تهویه مطبوع هوایی پاک و سالم را ایجاد می‌کند. این دستگاه نه تنها در خانه‌ها، بلکه در بیمارستان‌ها و مراکزی که بهداشت بسیار اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد تهویه مطبوع چیست؟

از کاربرد های دستگاه‌های تهویه مطبوع، کنترل دمای محیط است. این دستگاه‌ها می‌توانند گرمایش دهی و سرمایش دهی مناسبی داشته باشند. برای سرمایش دهی دستگاه‌های تهویه مطبوع، از گازهای مبرد فریونی استفاده می‌شود. این گازها که به عنوان سیال جاذب حرارت هستند، با جذب حرارت، محیط را خنک و دلپذیر می‌کنند. گازهای مبردی که در دستگاه‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود، متفاوت هستند و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاصی دارند.

نقش دیگر تهویه مطبوع، ایجاد دمای محیطی پایدار در محیط‌هایی است که تغییرات دما بسیار اهمیت دارد. برای مثال در آکواریوم های بزرگ که دمای آب و محیط بر روی زندگی آبزیان تأثیرگذار است از تهویه مطبوع استفاده می‌شود تا دمای آب و محیط را ثابت نگاه دارند.

انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع انواع گوناگونی دارند. برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع آب و هوا را تهویه می‌کنند و برخی دیگر تنها هوا را تهویه می‌کنند. برخی از این سیستم‌ها کوچک و برخی دیگر بسیار بزرگ اند. سیستم‌های تهویه مطبوع کوچک می‌تواند در داخل خانه‌ها قرار گیرد اما سیستم تهویه مطبوع بزرگ در بخش‌های موتورخانه و بخش‌های مرکزی یک ساختمان اصولاً قرار می‌گیرند. با انواع سیستم‌های تهویه مطبوع آشنا شوید.

انواع سیستم های تهویه مطبوع

تهویه مطبوع با چیلرها

 احتمالاً نام چیلر را شنیده اید. چیلرها نوعی از سیستم‌های تهویه مطبوع اند. در این سیستم‌ها سیکل تبرید وجود دارد. چیلرها معمولاً حرارت را از آب می‌گیرند و بر اساس سیکل تبریدی خود، هوای محیط را خنک می‌کنند. چیلرها در دو نوع تراکمی و جذبی در بازار وجود دارند. در چیلرهای تراکمی، گاز مبرد توسط کمپرسور متراکم می‌شود و سپس وارد کندانسور شده و با جذب حرارت آب و یا هوای گرم خانه، باعث خنک شدن محیط می‌شوند. سیستم چیلر جذبی کاملاً متفاوت از چیلر تراکمی است. در این نوع چیلر دیگر خبری از کمپرسور نیست. در چیلرهای تراکمی از یک ماده جاذب و مولد حرارتی استفاده می‌شود.

تهویه مطبوع با فن کویل ها

فن کویل ها یکی دیگر از انواع تهویه مطبوع می‌باشند که با انتقال حرارت از آب به محیط، محیط را گرم می‌کند. در فصل سرما سیستم فن کویل ها باعث گرم شدن خانه و در فصل گرما باعث خنک شدن هوای خانه می‌شود.

تهویه مطبوع با اسپلیت

داکت اسپلیت ها از پرطرفدارترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. با این که در ابتدا مصرف برق بالایی داشتند اما امروزه دستگاه‌های اسپلیت کم مصرفی به بازار راه یافته اند که مصرف آن‌ها توجیه اقتصادی دارد. ty4

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *