تعویض گاز فریون R1234YF به جای R134A

تعویض گاز فریون R1234YF به جای R134A

اجازه بدید اول به این نکته اشاره کنم که کلیات این مقاله در ارتباط با تعویض این گاز در کشورهای اروپایی و آمریکایی است و روال کار در ایران متفاوت خواهد بود.جالب است بدانید که سیستم R134A بسیار شبیه 1234YF است.اگر شما با سیستم R134A آشنا هستید پس نباید با گاز YF مشکلی داشته باشید.در اینجا فقط به چند نکته کلیدی اشاره می کنیم:
1_درست مانند قبل شما برای کار با HFOها نیاز به گرفتن مدرک بخش 609 از آژانس حفاظت از محیط زیست دارید.البته اگر شما در فروشگاه کار می کنید به احتمال زیاد این تاییده را از قبل گرفتید و اگر اینطور نیست با مدیر بخش سرویس خود تماس حاصل فرمائید و مراحل کار رو از ایشان طلب کنید. مدرک تعویض کپسول R134 با 1234YF تفاوت آنچنانی ندارد.
2_بعد از گرفتن مدرک یا اگر که نیازی به گرفتن آن ندارید حتما به یک سری تمرینات اضافی طبق بخش نامه SAEspej2845 دارید.این تمرین جزئیات دقیق و تکنیک های مهم سرویس و تعویض گازهای 1234yf و R-744 برای وسایل نقلیه دربردارد.آسانترین راه برای گرفتن تاییدیه این تمرینات اینست که دوباره در امتحان مدرک 609 که توسط سازمان جهانی MACS WORLD انجام می شود,شرکت کنید.این سازمان امتحان های خود را برای تمرینات تعویض گاز YF به روزرسانی کرده.
3_ریکاوری و بازیافت ماشین هایی که با گاز 1234YF کار میکنند به صورت پایه ای بسیار شبیه R134A هست.تنها تفاوت ها در در این چند نکته است:
(A در شروع شارژ سیستم, دستگاه ریکاوری اول به تست وکیوم میگیره که این کار حدود 2 دقیقه به طول می انجامد.اگر وکیوم تمام شد ما به سراغ مرحله بعدی میرویم, اگر نه شما باید به دنبال نشتی در سیستم باشید و آن را چک کنید.
(B به محض اینکه تست وکیوم و را رد کردیم 15 % شارژ در سیستم انجام می دهیم که به اسم شارژ اولیه شناخته شده است.
(C بعد از اینکه گاز درون سیستم کامل شارژ شد تمام لوله ها رو جدا کنید و شیرها رو جایگزین کنید؛درست همانند قبل برای گاز R134.
(E بعضی از دوستان ممکن است راجع به یک مرحله اضافی کار نسبت به R134 که همان شارژ اولیه است شکایت کنند.ولی با همه این توضیحات دلیلی برای انجام این کار وجود دارد.این شارژ همان 15 % اولیه و دنبال نشتی گشتن به خاطر جلوگیری از نشت گاز بعد از شارژ کامل کولر ماشین است.اگر ما از نشتی در شارژ اولیه که کم است جلوگیری کنیم در واقع از دست رفتن مقدار زیادی گاز فریون جلوگیری کردیم که همین کار باعث حفظ پول برای مغازه برای گاز مبرد حفظ سرمایه مشتری و همچنین جلوگیری از آلودگی محیط زیست است.که در واقع شما دوطرفه سود کرده اید.
جمع بندی:به غیر از اینکه گاز R134A و 1234YF خیلی شبیه هم هستند البته تفاوت هایی نیز بین این 2 نیز وجود دارد که شما نیاز به ابزار جدید دارید.خوب البته خبر خوشحال کننده این است که این ابزار ها به سادگی و با قیمت های مناسب خیلی راحت در دسترس عزیزان در بازار قرار گرفته و فقط کافی است یکبار با این ابزارآلات کار کنید و از آن به بعد کار با این ابزارها بسیار ساده خواهد بود.
مطلب مهمی که باید قبل از به اتمام رساندن این مقاله اشاره کنم اینست که شرکت هانی ول ویدئوهای آموزشی بسیاری از ابتدای کار با 1234YF تا انتها به صورت کامل و همچنین پرسش و پاسخ های فراوانی را در در این رابطه در دسترس عموم قرار داده.
من 2 سایت در این مقاله میتونم به شما دوستان معرفی کنم ؛اولین سایت هست 1234YF.COM .در این سایت انواع سوال ها درباره کپسول گاز 1234YF قرار دارد. مقالات علمی و اطلاعات فنی و هر چیز دیگری راجع به این مبرد بدست بیاورید.دومین سایت AVOINDEMAND.COM است که ویدئوهای بسیاری در رابطه با چگونگی تعویض این گاز و همچنین راهنمایی و نکات خیلی مهم در رابطه با امتحان مدرک 1234YF هانی ول دارد.در حال حاضر که من در حال نوشتن این مقاله هستم تعداد ماشین هایی که با گاز فریون 1234YF کار میکنند در دنیا به 37 میلیون عدد رسیده و همین طورهم ادامه پیدا میکند.

امیدوارم با نوشتن این مقاله کمک شایانی به دوستان عزیز کرده باشم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *