گاز R22 مبرد چیست؟

گاز R22 مبرد چیست؟

گاز R22 مبرد یا همان مبرد 22 یکی از انواع گازهای مبرد است که در سیستم های تهویه گرمایشی و سرمایشی تزریق شده و مورد استفاده قرار می گیرد. گاز r۲۲ که به آن دی کلرو فلورو متان ها نیز گفته می شود، یکی از زیر مجموعه های گازهای هیدروفلوریک کربن می باشد.

در واقع حالت اصلی اینگونه گازها بدون هیچ گونه بو و رنگی است و امکان اشتعال نیز در این نوع کپسول گاز کولر وجود ندارد. اولین گازی که در خانواده هیدروفلو کربن ها وجود دارد گاز r۱۲ است که سالهای اخیر در یخچال های قدیمی استفاده می‌شد، اما استفاده از این گاز در حال حاضر نیز به صورت کم و بیش انجام می شود.

 گاز-R22-مبرد-چیست

گاز R22 مبرد. تهران فریون

 

کاربرد گاز R22 مبرد

بیشترین استفاده از گاز R22 مبرد در تهویه هوا و دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی می باشد. یخچال، سردخانه، فریزر کولرهای گازی از جمله مواردی هستند که می‌توان در آنها از گاز R22 استفاده کرد. این نوع گاز به دلیل خاصیت های شیمیایی که دارند، هم در سیستم های برودتی زیر صفر استفاده شده و هم در سیستم هایی که دارای دمای بالای صفر هستند.

بر اساس عقیده بیشتر برودت کاران این گاز از جمله کاربردی ترین گاز های برودتی به شمار می رود، اما با وجود تمامی این خصوصیات مثبت چند سالی است که استفاده از گاز فریون r۲۲ در سیستم های سرمایشی در برخی از کشورها ممنوع شده که در ادامه دلیل ممنوعیت ای گاز را برای شما توضیح خواهیم داد.

اصلی ترین کاربردهای گاز R22 مبرد عبارتند از:

⦁ استفاده در دستگاه های خنک کننده همانند کولر گازی و کولر خودرو
⦁ در چیلرهای ساختمان ها و مرکزهای تجاری
⦁ استفاده در یخچال های که در ویترین مغازه ها و سوپرمارکت ها استفاده می شوند.

معایب استفاده از گاز فریونی R22 مبرد

همان طور که گفته شد گاز R22 مبرد یکی از انواع گازهای فریونی است. نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که میزان تخریب گاز های فریونی در تمام گاز های خانواده این مجموعه به صورت یکسان نمی باشد، هر چقدر از سال‌های گذشته رو به جلو میرویم متوجه خواهیم شد که میزان آسیب هر یک از گاز های فریونی به مراتب کاهش پیدا کرده است.

به عنوان مثال کپسول گاز کولر R12در مقایسه با گاز R22 تخریب بیشتری دارد.همچنین کپسول گاز کولر R134 نسبت به دو نوع گاز فریون قبلی دارای آسیب و خطر کمتری می باشد. اما با این وجود دانشمندان سعی دارند که گازهای برودتی را که برای محیط زیست خطر کمتری دارند پیدا کنند. در واقع استفاده از گاز های فریونی در انواع سیستم های برودتی سرمایشی و گرمایشی آسیب زیادی را به محیط زیست وارد می کند. همچنین تخلیه این گاز در هوا موجب تخریب لایه اوزون نیز می گردد

سازگاری کپسول گاز کولر22

کپسول گاز R22 مبرد با برخی روغن ها سازگاری دارد، این روغن ها عبارتند از:

روغن پلی استر
روغن های آلکیل بنزن
روغن سفید که یکی از نمونه های روغن معدنی می باشد.

مشخصات کامل گاز کولر R22

مشخصه های گاز R22 مبرد به شرح زیر است:

نام تجاری: R22
نوع بسته بندی: کپسولی
تولید شده : ژاپن، چین و هند
نام های دیگر : کپسول گاز کولر R22، گاز فریون 22,گاز R22 , گاز r22

ویژگی های گاز مبرد R22

به دلیل اینکه گاز R22 مبرد دارای ویژگی های گوناگونی است تبدیل به یکی از گاز های برودتی بسیار پرکاربرد شده است. همچنین قیمت کپسول گاز r۲۲ نیز از جمله مهمترین ویژگی این محصول می باشد چرا که این گاز نسبت به دیگر کپسول های گاز کولر دارای قیمت مناسبی است. جهت خرید گاز r۲۲ مبرد میتوانید به شرکت تهران فریون مراجعه کنید و کپسول گاز کولر ماشین مورد نظر خود را خریداری نمایید.

ویژگی های گاز r22 عبارتند از:

  1. کاملا غیر سمی است
  2.  قیمت مقرون به صرفه
  3.  گرمای تبخیر بسیار زیاد
  4.  دارای دمای بحرانی بالا
  5. ایجاد نکردن خوردگی

 

 

 گاز R22 کپسول

گاز R22 کپسول. تهران فریون

 

جمع بندی

گاز R22 مبرد از جمله کاربردی ترین و قدیمی ترین گاز هست که در سیستم های تهویه و برودتی استفاده می گردد. این گاز به دلیل خواص ترمودینامیکی مناسبی که دارد، در انواع سیستم هایی که دارای دمای بالای صفر و یا زیر صفر هستند مورد استفاده قرار می گیرد.  قیمت مناسب این نوع گاز فریون در شرکت تهران فریون نیز یکی از دلایل محبوبیت این محصول در کل دنیا می باشد.

بیشتر بخوانید:

بهترین جایگزین برای گاز کولر R22 چیست؟

معرفی کپسول گاز کولر R22

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *