گاز آمونیاک – قیمت مبرد گاز آمونیاک

گاز آمونیاک - قیمت مبرد گاز آمونیاک

گاز آمونیاک مورد اعتمادترین مبرد شناخته شده از قرن 19 دهم به بعد است.همه کسانی که در نگهداری مواد غذایی و فرآیند صنعتی گیاهان فعالیت دارند گاز آمونیاک را به دلیل خواص ترمودینامیکی آن ؛آمونیاک را بهترین انتخاب به عنوان یک مبرد می شناختند.

نگرانی های محیط زیستی و مقررات جدید گازهای فریون دانشمندان و تکنسین های تبرید را مجبور به نگاهی تازه به انواع مبرد ها از قبیل آب, هوا, آمونیاک, و دیگر مبردها برای استفاده طولانی کرد.

داشتن سابقه بیش از یک قرن گاز آمونیاک را به بهترین گزینه برای مبرد تبدیل کرده بود و بیشترین توجه را در سیستم ها و زمینه های کاری به خود جلب کرده بود.

شرکت بزرگ دانفوس یکی از قدرترین شرکت های استفاده کننده از گاز آمونیاک به عنوان مبرد چه در مبحث مکانیکی,شیرهای برقی,راهبردهای دستی و غیره بود.

گاز آمونیاک اولین بار در سال 1876 توسط کارل فون لینده در ماشین تراکم بخار استفاده شد.البته میردهای معمول دیگری همچون ها در سال 1920 درآمریکا آونگ چرخش حمایت از این مبردها نسبت CFC تا سال 1920 استفاده میشد.با توسعه CO2,SO2 ها بسیار بی ضرر و دارای ثبات شیمیایی عالی(پایدار) در نظر گرفته شده بود.CFCبه بقیه مبردها زده شد.

در آن روزها  ها به خاطر CFC  ها به محیط منتشر یافته بود در آن روز ها غیرقابل پیش بینی بود .CFCعواقب زیست محیطی عظیمی که از موفقیت ایمنی بودن, که بدست آورده بودن ترویج شده و هر روز درخواست و تقاضای این گونه مبردها بیشتر می شد.این مبردها به  ها آمونیاک تحت فشار شدیدی قرار گرفته CFCعنوان فرستاده خدا و ساخته دست بشر در نظر گرفته شده بودند.با توجه به موفقیت بود اما همچنان جایگاه خودش را به ویژه در تاسیسات بزرگ صنعتی و نگهداری مواد غذایی حفظ کرده بود.در سال 1980 وقتی  ها آشکار شد و همه این مبرد را به عنوان مخرب لایه اوزون و در نتیجه گرم شدن زمین شناختند ,در نتیجهCFCاثرات زیان بار ها رو قطع کنند. بسیاری از CFCبه پروتکل مونترال ختم شد و همه کشورها قبول کردند که طی برنامه زمانی معینی تولید رو متوقف کردند واز مبردهای جدیدی که قبلا تست کرده بودند همچون آمونیاک و گاز دی اکسیدکربنCFCکشورهای اروپایی تولید استفاده کردند.

بهره وری انرژی:

گاز آمونیاک یکی از کارآمدترین گازها در برنامه های کاربردی با محدوده دمای بالا تا پایین در خارج وجود دارد. با تمرکز روز افزون در مصرف انرژی، سیستم های آمونیاک یک انتخاب مطمئن و پایدار برای آینده است. به طور معمول یک سیستم آمونیاک آبگرفته شده  می باشد.پیشرفت های اخیر که در زمینه ترکیب دو گاز آمونیاک و R404Aبین 15_20% کارآمدتر از همتای خود یعنی گاز )در دماهای پایینNH3-CO2دی اکسید کربن انجام گرفته کمک شایانی به افزایش بهره وری بیشتر این دو ترکیب کرده است.تر کیب(و خیلی پایین(زیر -40سانتی گراد) بسیار کارآمد می باشد.

محیط زیست:

گاز آمونیاک مبرد سازگار با محیط زیست است به طوری که آن را جزوء دسته مبردهای طبیعی می نامند.

ایمنی:

متاسفانه گاز آمونیاک یک مبرد سمی است و حتی در غلظت های خاص پتانسیل آتش گرفتن را داراست.به همین دلیل باید حتما با احتیاط با این گاز برخورد بشه و سیستم های تبریدی با گاز آمونیاک با تجهیزات ایمنی کامل طراحی و تولید بشود.در همین حال بر خلاف تمام مبردهای دیگر آمونیاک قابل تشخیص با بو توسط انسان است حتی در غلظت های بسیار پایین و یا در نشتی های بسیار اندک.

انتقال حرارت آسانتر و راحت تر:

آمونیاک دارای خواص انتقال حرارت بهتری نسبت به بقیه مبردهای شیمیایی از قبیل گاز های فریون است و همین امر اجازه استفاده از تجهیزات با سطح انتقال حرارت کوچکتر را می دهد.در نتیجه هزینه ساخت و ساز سیستم کمتر خواهد شداما با توجه به این مطلب که آمونیاک از بازده ترمودینامیکی بهتری در سیستم بهره می برد و همین امر نیز به کاهش هزینه های عملیاتی آتی کمک خواهد کرد.

قیمت مبرد:

هاست.این مزیت با دانستن اینکه به خاطرHCFCدر بسیاری از کشورها هزینه آمونیاک (به ازای هر کیلوگرم) بسیار پایین تر از چگالی پایین آمونیاک شما به نسبت مبردهای دیگر کمتر به این گاز نیاز دارید چندین برابر می شود.به علاوه با کوچکترین نشت آمونیاک شما سریعا پی خواهید برد به خاطر بوی ناشی از نشت این گاز و از این رو احتمال از دست رفتن آن نیز نسبت به بقیه فریون ها کمتر خواهد بود.

گاز آمونیاک یک مبرد جهانی نیست. و به طور عمده مناسب برای کاربردهای صنعتی و تجاری بسیار سنگین می باشد. سمیت,اشتعال پذیری و سازگاری گاز آمونیاک با محیط را نیز باید در نظر گرفت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *